Atilla Gagavuz / Dünya Gözüme Ekser Müşevveş Görünür

Şair Neşatî’nin çok bilinen “Gittin amma ki kodun hasret ile canı bile / İstemem sensiz olan sohbet-i yaranı bile” diye başlayan gazeline yapılan tahmisin birinde

Biçare hâlime baktıkça perişan serkeş görünür

Dünya gözüme ekser müşevveş görünür

Hicranın yaktıkça gönlüm od ile yeh eş görünür

Bağa sensiz bakamam çeşmime ateş görünür

Gül-i handanı değil serv-i hıramanı bile

Diyor. Dünya gerçekten çoğu zaman müşevveş, -karmaşık, düzensiz, kaotik- görünüyor. Bir tarafta savaşlar, katliamlar, sömürüler, talanlar. Diğer tarafta aşklar, mutluluklar, lüks mekanların müdavimlerinin vur patlasın çal oynasın cıvık dünyaları. Bir tarafta krallar öbür tarafta yüzlerce soytarıları. Bir tarafta üç kuruşluk mevki makam veya çıkarı için gözünü budaktan sakınmayan deli cesaretliler diğer tarafta üç gün için eline güç geçirmiş ama o gücü elinden çıkacak diye gölgesinden korkanlar. Diğer hacıyı Mekke’de arayan hacılar, diğer dervişi tekkede bulan dervişler. Tencereler ve kapakları. Bremen mızıkacıları. Kakafonik orkestranın sanat dehası enstrümanları. Süslenmiş püslenmiş balık dolu tabaklar. Yiyebileceğinden on kat fazla doldurulmuş açık büfe kahvaltı tepsileri. Ahlak bekçileri. Nutukçular. Gösterişin adını duruş zulmün adını tavır sömürünün adını serbest Pazar ekonomisi koyanlar. Hırstan kararmış gözler, aç gözlülükten uzamış eller, benim demeyi vird edinmiş diller. Korozyona uğramış ruhlar.

İşte bu yüzden olsa gerek Mona Lisa veya Goya değil gerçeküstücü ressamların yaptıkları karmaşık renklerin ilk bakışta hiçbir şey anlatmadığı zannedilen deforme edilmiş figürlü resimleri bilinç altımıza daha doğru göndermeler yapıyor. Yüksek volümlü gürültülü müziklerin ritmi Dede Efendiden daha çok etkiliyor. Işıltılı sahne tasarımları kaosun içinde uyuşturucu gibi çelişkilerimizi unutturuyor.

Dünya çoğu zaman insanın gözüne müşevveş görünüyor.

Karmaşık. Kaotik. Çelişkilerden kördüğüm olmuş.

Kördüğümlerin çözümü bir kılıç darbesidir.

İşte bu yüzden her karmaşa içinden çıkacak ve kendini yutacak şiddeti besliyor.

*