Dünya Turu Günlüğü II / Ayşe Hümeyra Eken

Barselona’dan

Gaudi’nin eserlerinden

Gaudi’nin eserlerinden Sagra De Familia ve diğer bir eseri


DENİZDE (08.01.2019)

Bugün denizdeyiz. Gemiyi keşfetmeye devam ediyorum. Kütüphaneyi inceledim, her dilden kitap olduğu halde, ancak birkaç tane Türkçe var. Sessiz, sakin ortamda insanlar gelip kitabını okuyorlar. 6. Kattaki çarşısını gezdim. En güzel markalardan kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, bijuteri ürünleri, mücevherler, mini markette de günlük ihtiyaçlar, çikolata, güneş kremi, pil, reçetesiz satılan birkaç ilaç, kitap, elektronik aletler, telefon, kulaklık, fotoğraf makiması, traş makinası, okuma gözlüğü…v.b. ihtiyaç olabilecek birçok ürün var. Bir de gemi içinde satılan ürünler, gümrüksüz alan olduğu için Duty Free gibi biraz indirimli. Gemideki yolcular, dünyadaki pek çok ülkenin üst düzey gelir grubu mensupları olduğu için, ürünler de onların isteklerine cevap verecek kalitede ve özellikteler. Ama daha çok uzun zaman gemideyiz. Şimdiden, acil kullanacağın ihtiyaç dışında bir şey almaya gerek yok. Sadece İsviçre çikolatalarından aldım. Denizi seyrettim balkonda. Gemiye ısıtıcı getirmek ve kullanmak yasak olduğu için, yanıma aldığım termosla bardan sıcak su alıp balkonda keyifle kahvemi içtim.

Gemide sigara içme alanları sok kısıtlı. Odalarda ve oda balkonlarında sigara içmek yasak. Para cezası büyük. Sadece 13. Kattaki açık güvertede belli bir bölümde sigara içilebiliyor. Yolcuların da neredeyse yarısı sigara içiyor. Bu nedenle açık güverte her zaman çok sesli, uğultulu, bir müddet oturunca yoruyor, güvertede oturmayı çok tercih etmiyorum.  Balkonum en güzeli. Hem açık alan hem sessiz. Denizin dalga sesi ve ben, geminin köpük köpük ilerleyişini seyretmek çok güzel.

Barselona’da wifi bulamayınca internetin sıkıntı olacağını gördüm. Gezi de de olsa haber almak istiyor insan. Gemide satılan wi-fi paketi aldım. 250- Avro. Sadece sosyal medya paketini içeriyor. Yani whatsapp, twittwer, instagram kullanılabiliyor. Tam internet içeren paket 1000.- Avro olunca pahalı geldi bana. Onun için sosyal paketi aldım. İndiğimiz limanlarda yine tam wifi bulabilirim inşallah. Seyahat bitene kadar yetişecek mi göreceğiz, bakalım.

Akşam Tiyatroda hoş geldiniz partisi vardı. Kaptan üst düzey gemi çalışanlarını tek tek sahneye çağırıp tanıttı. Hep birlikte bir aileyiz, ilk defa bir dünya turu düzenleniyor ve sizler bizim en değerli misafirlerimizsiniz, güzel bir seyahat dilerim, dedi ve çok güzel bir konserle geceyi tamamladık.