Hümeyra Eken / Dünya Turu IV

Denizde (12-16.01.2019)
Bugün denizdeyiz. Dünya turunda geçeceğimiz üç Okyanustan biri olan Atlas Okyanusunu geçeceğiz. Beş gün sürecek deniz günlerinin ilk günü. Yolcular hep hareket halindeler. Sabah 09-10 arasında güvertedeki spor aktivitelerine katılıp sonrasında sohbet ediyorlar.
Gemide açık büfe sürekli açık ve insanlar hiç durmadan yemek yiyorlar. Her çeşit yemeği her an bulmak mümkün. Kahvaltılıklar, ızgara etler, tavuk- hindi – dana- koyun- domuz çeşit çeşit, çeşitli balıklar da ızgara, fırın, soslu olarak, etli yemekler, sebzeler, makarnalar, çeşitli pilavlar, çeşitli patatesler, ayrıca salata barında kırktan fazla seçenek hazırlanmış, istediğin karışımı yapabiliyorsun, yirmiden fazla salata sosu davar. Meyve barında da her saat yenilenen en az sekiz çeşit meyve var. Hepsi de çok taze ve en kaliteli ve lezzetlilerinden. İstediğiniz saatte istediğiniz kadar alabilirsiniz. Barda 24 saat sürekli pizza pişiyor. Ekmekleri çeşit çeşit, pek çok seçenek var. Daha sonra tanıştık İtalyan bir fırıncısı var geminin ekmek konusunda çok başarılı. Her gün farklı iki çeşit çorba çıkıyor. Tatlı barında ise, her saat değişen on-on iki çeşit yaş pasta her zaman var ve birer kişilik porsiyonlar olarak hazırlamışlar. İstediğiniz zaman, istediğiniz kadar alabilirsiniz. İçecek barında her tür içecek var. İçecek barındaki alacaklarınız ücretli. Özellikle yabancılar, sınır tanımadan çok içki içiyorlar. Bu sebeple ücretli yapmışlar. Ayrıca çok sayıda çay-kahve-süt ve meyve suyu köşeleri var. Buradan istediğiniz kadar, istediğiniz zaman alabilirsiniz. Yani yiyecek çok bol ve çeşitli. Temizliğe takıntı şeklinde dikkat ediyorlar. Gemide herhangi bir gıda zehirlenmesi ve hastalığa sebep olmaması için ilk kural temizlik ve tazelik.
Bu seçeneklerin içinde biz Müslümanlar biraz zorlandık. Seçenekler azalıyor. Kırmızı etlere hep bir şüphe ile bakıyorduk. Acaba domuz mu diye. Hep soruyorduk. Sonunda gemi yönetimi çözümü buldu. Her yemeğin üstüne ne ile yapıldığını ve içindeki malzemeleri tek tek yazdılar. Bu çok iyi oldu. Özellikle bu yemeğin içindekiler listesinin yanında, içinde domuz olan yemeklerin anlatıldığı yazılara küçük bir domuz çıkartması da yapıştırdılar. İlk bakışta hemen görüp uzaklaşıyorduk. Bu yemek açıklamalarının içinde bazısında alkol görüyoruz, almıyoruz. Veya tam bilemediğimiz farklı bir malzeme görüyoruz, yine almıyoruz. En çok yediklerimiz, balık çeşitleri, özellikle ızgara balık ki her öğün mutlaka var. İçinde hiçbir katkının olmadığı tavuk gril, iki-üç günde bir çıkıyor, diğer seçeneklerden biri de taze olarak önümüzde yapılan dana bonfile et.
Ben bugün öğleyin Jamaika yemekleri yedim. Ana malzeme aynı, et ve tavuk. Değişik baharatlar ile lezzet değişiyor.
Bugün, üst güvertede 13. Kattaki restoranın en arkasında, çalışma yeri edindim. Yanında elektrik prizi var. Sakin ve çalışmaya gayet uygun. Arada kalkıp çay- kahve, meyve alıyorum ve çalışmaya devam ediyorum. Osmanlıca kitap çevirisi çalışmaya devam ediyorum. Hava güzel. Deniz sakin.

Denizde (13.01.2019)
Bugün denizde geçen ikinci günüm. Gemi salıncak gibi sallanıyor. Geminin içinde dolaşırken yalpalıyoruz. Hava güzel, 18 derece. Geminin açık alanları rüzgârlı.
Bugün kahvaltıyı 13. Katta açık güvertede hep birlikte yaptık. Brunch gibi oldu. Öğleyin yemek yemedim. Hiç te acıkmadım.
Bugün de 13. Kat en arka kısımda, geminin en sakin köşesindeki yerimi aldım ve Osmanlıca çevirisine devam ediyorum. Benim çalıştığım köşe adeta çalışma köşesi gibi oldu. Bilgisayarını alan bu köşeye geldi. Çalıştı. Gemide sadece sohbet eden gruplar olduğu gibi bilgisayarını getirip, benim gibi çalışanlar da az değil.

Denizde (14.01.2019)
Bugün de yine denizdeyiz. Bugün de 13. Katta çalışmaya devam ettim. Gemide denizde geçen sürelerde yapılmak üzere bazı hobi dersleri yapılacağını duyurdular. Her ders bir saat olmak üzere, bazı el işleri, resim dersi, kaligrafi dersi, lisan dersi, dans dersleri, pasta süsleme dersleri… gibi. Ben, origami, resim ve kaligrafi derslerine gitmek istedim. Dersler ücretsiz ve doğrudan gidip oturup faaliyete katılabiliyorsunuz. Sınıf kalabalık değilse de yine yirmi kişiden fazla katılan vardı.
Sabah onda resim, on birde origami dersi vardı. On dörtte de kaligrafi dersi.
İlk resim dersi vardı. Beyaz üzerine beyaz gölge çalışması yaptık. Benim için kolay ve bildiğim bir çalışma. Hoca da çok beğendi. Ders yerinden hiç çıkmadan aynı yerde origami dersi başladı. Ancak origami dersi o kadar kalabalık oldu ki dersi veren çok zorlandı herkese yetişemedi. Yine de güzel bir çalışma yaptırdı. Öğle yemeğinden sonra da kaligrafi dersi vardı. Daha önce hat çalışmam olduğu için kaligrafi bilgim vardı. Hoca her yaptığıma “perfectli” diye örnek gösterdi. Daha önce bu konuda hiç çalışmamış olanların yanında perfectli olmam gayet doğal.
Dersler bitince yine Osmanlıca çeviri çalışmaya devam.
Öğleden sonra, güvertede bir hareketlenme oldu. Okyanusa baktığımda, gemiden biraz ileride birkaç tane balinanın yüzdüğünü, arada bir havaya su fışkırttığını gördük. Çok güzeldi. Balinalar gemiyle aynı yönde olmalarına rağmen gemiden daha hızlı yüzüyorlar, bir süre sonra da gözden kayboldular. Uçsuz bucaksız suyun içindeki her hareket heyecanlandırıyor.
Bugün denizdeki üçüncü günümüz. Gemide düzenlenen dersler çok iyi oldu. Katılanlar erkek ve bayanlar karışık ama bayan ağırlıklı. Erkekler sportif faaliyetlere ağırlık veriyorlar. Masa tenisi, langırt oyunu turnuvaları yapıyorlar.

Denizde (15.01.2019)
Bugün de denizdeyiz. İlk olarak resim dersine katıldım, ama çok kalabalık oldu ve hoca ikinci bir grup daha oluşturdu. Oturma yeri olarak yirmi beş kişiye müsait. Talep fazla olunca, hemen sonrasında bir grup daha oluşturulmuş. Origami dersinin yeri değişti, güvertede daha büyük bir bölüme alındı. Daha iyi oldu. Bugün İstanbul’dan çok güzel bir haber aldım. Kitaplarımın baskısı bitmiş, matbaadan çıkmış. Yayınevi whatsapp’tan fotoğrafını gönderdi. Çok güzel olmuş. İnşallah hayırlı uğurlu olur. Benim için önemli bir gün.
Öğle yemeğinden ve derslerden sonra diğer Türk yolcularla, karaya çıktığımızda birlikte gezelim önerisini görüşmek üzere toplandık. Toplantıda, kitaplarımın baskıdan çıktığını söyleyince, kutlama pastası istediler. Memnuniyetle pastalar benden, dedim. İşin şakası bu. Zaten her daim her çeşit pasta, hazır bekliyor. Gülüştük.
Bugün de Osmanlıca çeviri çalışmaya devam ettim. Akşam tiyatroda çok güzel bir gösteri izledim.

Denizde (16.01.2019)
Bugün de denizdeyiz. Yarın sabah inşallah Atlas Okyanusunu geçmiş, Karaib Denizine gelmiş olacağız. Sabah resim dersine gittim ama çok kalabalık, istekli çok fazla, bana da yeni bir katkı yapmıyor. Katılanlar basit boyamalar yapıyorlar. Bu boyamalar bir yerde herkesin iç dünyasını ortaya koyuyor. Kimi çok iddialı canlı renkler, kimi daha yumuşak flu renkler seçiyor. Renk uyumundan ziyade, renk güzel diye yan yana kullanıyorlar veya içlerindeki karmaşa kâğıda yansıyor.
Resim dersini, daha çok faydalanacak kişilere yer açmak için bırakmaya karar verdim. Kaligrafi dersinde de katılanlar çok acemi ve çok yavaşlar, derste bir önceki günün tekrarı oluyor, yeni bir şey göstermiyor hoca. Kaligrafiyi de bırakmaya karar verdim. Ama origamiye devam edeceğim. Origami çok hoşuma gitti.
Bugünkü derslerden sonra,13. katta köşemde çalıştım. Akşam yemeğinden sonra çay-kahve içerken tura katılan toplam 18 Türk, üçer beşer kişi gruplaşarak sohbet ediyoruz, paylaşımlar yapıyoruz. Geziye katılan Türkler, İzmir’den katılan emekli bir gazeteci ve endüstri mühendisi eşi, yine İzmir’den katılan karı koca Avukatlar, Ankara’dan katılan karı koca Doktorlar, İzmir’den emekli Emniyet müdürü ve öğretmen eşi, Antalya’dan katılan emekli iş adamı ve eşi, İstanbul’dan katılan emekli bankacı kuzenler ve dört kişi ben ve kardeşlerimden oluşuyor. Herkes ilk defa gemide tanıştı.
Gemideki günler denizdeyken hep aynı, hobi dersleri, kendi faaliyetlerim, sohbetler, ye-iç zaman geçiriyoruz.
*